Zaman Gazetesi tasarım bölümünde çalışan Fethullah Akpınar, bundan iki yıl önce Canon EOS 5D Mark II marka fotoğraf makinesini kiraya verir. Ama kiraladığı kişi makineyle birlikte kayıplara karışır. Konu yargıya taşınır, fakat bir sonuç çıkmaz. Bunun üzerine teknolojiden yardım almayı düşünür.

Çalınan fotoğraf makinesini bulmanın bir yöntemi var mıdır diye arama yapan Akpınar, stolencamerafinder.com adresli bir internet sitesi keşfeder. Bu sitede yapmanız gereken, çalınmış fotoğraf makinenizle çekilmiş bir fotoğrafı sisteme yüklemek. Fotoğrafın EXIF (Exchangeable Image File Format) dosyasından çalınan makinenin seri numarasını kullanan sistem, bu makineyle çekilmiş ve internette paylaşılmış diğer fotoğrafları buluyor.

EXIF dosyalarında, çekilen fotoğraf makinesinin teknik özelliklerinin yanında tarih, saat ve hava sıcaklığı gibi detaylı bilgiler bulunuyor.

Sitedeki talimatları uygulayan Akpınar, internette fotoğraf makinesinin seri numarasıyla eşleşen beş fotoğraf bulur. Bu fotoğraflardan bir tanesini bilgisayarına indirir ve fotoğrafın nereden yüklendiğini bulmak için Google’ın fotoğraf arama özelliğini kullanır. (images.google.com) Sürükle bırak yöntemiyle arattığı fotoğraf dosyasının, bir online satış sitesinde kullanıldığını tespit eder. Bundan sonrası tam bir dedektiflik hikâyesi gibi…

Sitedeki telefon numarasıyla iletişime geçen Akpınar, yetkiliye ulaşır ve durumu anlatır. Emin olmak için, ellerinde bulunan fotoğraflardan üzerinde oynama yapılmamış bir örnek göndermesini rica eder. Gelen fotoğrafın EXIF bilgisini incelediğinde makinenin seri numarasının kendisininkiyle uyuştuğunu görür. Üstelik daha önce makine üzerine kayıt ettiği kendi ismi de açık şekilde yazıyordur. Bunun üzerine site yetkilisinden fotoğrafı çeken kişinin telefon numarasını alır.

Fotoğrafı çeken kişi bu duruma çok şaşırır ve yardımını esirgemez. Makineyi nereden ve kimden satın aldığını söyler. Adres İstanbul Hayyam Pasajı’ndaki bir mağazadır. Durum mağaza sahibine anlatılır. Mağaza sahibi zararı karşılamayı kabul eder ve fotoğraf makinesi asıl sahibine geri döner. Bir dedektif gibi çalışan Fethullah Akpınar uzun uğraşlar sonucunda makinesine tekrar kavuşur.

Dedektif siteler

stolencamerafinder.com benzeri bir başka site cameratrace.com. Kamera başına 10 dolar ücret alan sitede, ücretsiz bir arama yapmak da mümkün. Bu siteler fotoğraflar üzerindeki EXIF dosyasındaki bilgilerden yararlanarak internete yüklenmiş fotoğraflar arasında eşleştirme yapıyor. EXIF dosyalarında, çekilen fotoğraf makinesinin teknik özelliklerinin yanında tarih, saat ve hava sıcaklığı gibi detaylı bilgiler bulunuyor. Eğer elinizde önceden çekilmiş bir fotoğraf yoksa, makinenin seri numarasıyla da arama yapabilirsiniz. camerafound.com adresinde ise kaybolan veya bulunan fotoğraf makinelerinin duyurusu yapılıyor.

En çok Canon EOS 5D Mark III çalınıyor

Çalıntı fotoğraf makinelerini bulan bir başka servis olan Lenstag’ın (lenstag.com) yaptığı bir araştırmaya göre, 2014 yılında dünyada en çok çalınan makine Canon EOS 5D Mark III oldu. Cihazın Türkiye satış fiyatı yaklaşık 9 bin TL civarında. Fotoğraf makinesi hırsızlığının en çok yaşandığı ülkeler ABD, İngiltere ve Almanya olarak sıralanırken, en çok çalınan bilgisayar modeli Apple Retina Display MacBook Pro 15.4 inç oldu. En çok çalınan aksiyon kamerası ise GoPro HERO3 Black Edition.